Truputis istorijos


Walter Chrysler yra laikomas vienu iš lyderių, skatinusių guminių, vibraciją mažinančių, pagalvių įdiegimą. Ford kompanijos viceprezidentas Charles E. Sorensen savo memuaruose (1956) rašo, kad 1932 m. kovo 10d. Walter Chrysler pristatė naują Plymouth modelį Ford štabe. „Radikaliausias pakeitimas buvo šiame automobilyje sumontuota nauja pakaba šešių cilindrų varikliui, tam, kad sumažinti vibraciją. Variklis trijuose taškuose buvo atremtas ant guminių pagalvių. Buvo daug mažiau triukšmo ir vibracijų. Variklis vis dar nemažai judėjo stovėjimo režime, bet padidėjus apkrovoms jis nurimdavo.“ Nors tai buvo didelis pasisekimas Plymouth modelyje, tačiau Henry Ford tai nepatiko. Be jokios aiškios priežasties jam tiesiog nepatiko ši naujovė ir viskas. Charles E. Sorensen savo knygoje rašo, kad jis sakė Walter‘iui, kad jautė, kad tai yra žingsnis teisinga kryptimi, kad tai sumažins visus triukšmus. Pagalvės bus naudojamos šakėms, spyruoklėms, greičių dėžėms ir sustabdys kelio triukšmo perdavimą į korpusą. Šiais laikais guminės pagalvės naudojamos visuose automobiliuose. Jos taip pat naudojamos elektriniams varikliams, refrižeratoriams, radijo bei televizijos įrangai - visur kur mechaniniai triukšmai yra akivaizdūs, guma yra naudojama jiems panaikinti.    
Mes galime padėkoti Walter Chrysler už mūsų tylesnį gyvenimą. Mr. Ford‘as galėjo instaliuoti šias naujas pagalves į savo V-8 iš karto, bet jis nesugebėjo suprasti inovacijos vertės. Tik vėliau Sorensen kartu su Edsel įkalbėjo Ford‘ą įdiegti gumines pagalves. Guminės pagalvės dabar naudojamos ne tik autotransporte, bet ir visur kitur kur reikia panaikinti girgždėjimus ir barškėjimus - duryse, vyriuose, skyduose nuo vėjo, buferiuose, spyruoklių apkabose, grandinėse, lempose...
 
Pakaba - sudėtinga mechaninė sistema

 Šiuolaikinio automobilio pakaba - sudėtinga, mechaninė sistema, surišanti į vieną visumą automobilio korpusą, transmisiją ir ratus, o taip pat susideda iš daugelio detalių, tokių kaip - spyruoklės, amortizatoriai, šakės, pagalvės ir kitų.
Žiūrint iš mechanikos pusės, pakaba - tai sistema, dempferiuojanti arba filtruojanti platų automobilio korpuso vibracijų spektrą. Kuo rūpestingiau ji suprojektuota ir kuo tiksliau sureguliuota, tuo švelnesnį važiavimą turime. Kiekvienas pakabos elementas, arba (elementų sistema) skirta gesinti tam tikro dažnio ir krypties virpesius. Sailentblokai ir įvorės, naudojamos pakaboje, skirtos metalinių konstrukcijos elementų sujungimui ir gesinimui aukšto dažnio virpesių, perduodamų nuo ratų į korpusą. Tam, kad dempferiavimas vyktų sėkmingai, guma, kuri masiškai naudojama sailentblokų ir įvorių gaminime, turi tam tikras konstruktorių apskaičiuotas savybes, tokias kaip, elastingumas, tamprumo modulis, elastingo sugrįžimo po suspaudimo koeficientas, kietumas. Teisingai suderintos padangų bei pakabos elementų - amortizatorių, sailentblokų, pagalvių, ir kt. elastinės-dinaminės savybės užtikrina gerą automobilio sukibimą su keliu ir valdymą esant ir ekstremalioms važiavimo sąlygoms. Būtent tuo ir pasižymi saugiausi automobiliai.
Daugumos sailentblokų kietumas yra nuo 65 iki 70 shore A. Mūsų įmonė siekia išlaikyti automobilių mechanines savybes, todėl dauguma mūsų liejamų poliuretaninių sailentblokų kietumas yra 65 shore A (panašiai kaip vasarinės padangos protektorius). Esant pageidavimui, už nedidelį papildomą mokestį, tik pas mus galite užsakyti bet kokio kietumo (nuo 55 iki 99 shore A) sailentblokus ar kitas detales. Reikia pažymėti, kad sailentblokai net ir iš labai kieto (pvz. 99 shore A), bet dinaminėms apkrovoms atsparaus poliuretano, tarnaus daug ilgiau, nei ištekinti iš įvairių kietų plastmasių (~100 shore A). Tačiau reikia turėti omenyje, kad minkštesni sailentblokai tarnaus trumpiau, o kietesni gali pagreitinti pakabos gedimą bei sumažinti komfortą važiuojant ant tokios kietos pakabos.
Originaliuose sailentblokuose galite pamatyti įvairių ertmių, tuštumų gumos masyve. Sailentblokai gali būti įvulkanizuoti į metalinę gilzę ar įpresuoti be gilzės. Variklio pagalvės gali būti su pneumo ar hidro kameromis. Visiems akivaizdu, kad daugiausia atitinkamo automobilio modelio pakabos dinaminių charakteristikų eksperimentų atlieka pats gamintojas, parinkdamas optimalias sailentblokų ir pagalvių konstrukcijas ir kietumus. Todėl į visus šiuos originalų konstrukcinius sprendimus mes atsižvelgiame restauruodami ar gamindami naujas detales, siekdami išsaugoti pakabos elementų konstrukcijas ir dinamines charakteristikas.
Sportiniams automobiliams reikalavimai pakabos elementams yra ypatingai aukšti ir specifiniai, todėl esant pareikalavimui galėtume kartu rasti individualius sprendimus. Pavyzdžiui galime specialiai pakietinti, sustiprinti ne tik sailentblokus, bet ir visų rūšių variklio pagalves. Sudėtingos konstrukcijos pagalves rekomenduotina kietinti naujas, kol dar nesuplyšo, kad būtų galima išsaugoti originalias hidro ar pneumo kameras. Kviečiame bendradarbiauti.
 
Įliedami poliuretaną į šakes mes išsaugome gamintojo konstrukciją, tiesiog guma pakeičiama ilgaamžiškesniu poliuretanu. Mūsų poliuretanas kaip ir originalaus gamintojo guma, būna priklijuotas tiek prie ašies, tiek prie išorinės gilzės/šakės. Tuo tarpu tokie gamintojai kaip Powerflex, Energy Suspension, Fulcrum ir kiti dažniausiai parduoda sailentblokus, kurių vidinės ašys ir/arba išorinės gilzės būna nepriklijuotos prie poliuretano.
 
Asortimentas
Tik pas mus galite užsakyti praktiškai visų markių ir modelių automobilių, sunkvežimių, autobusų, žemės ūkio, statybinės technikos (traktorių ir kt.) ir kitų transporto priemonių sailentblokų, variklio pagalvių restauravimą bei naujų stabilizatoriaus įvorių gamybą iš poliuretano. Kai kurias pozicijas iš poliuretano gaminame vieninteliai pasaulyje.
Nevarkite ieškodami skirtingų guminių ar poliuretaninių dalių pas įvairius tiekėjus bei gamintojus, juk visą komplektą galite užsakyti pas mus. Įdiegdami savo autotransporte unikalius naujus technologinius gaminius aktyviai prisidedate prie inovacijų diegimo ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje.
 
Pakabos standumas
Viena iš dažnai diskutuojamų temų internete yra poliuretaninės pakabos standumas. Taip, automobilis elgiasi kitaip nei su „gumine“ pakaba. Su poliuretanu pagreitėja ratų reakcija į vairo judesį darant posūkius. Tai vyksta dėl to, kad poliuretanas greičiau nei guma atgauna savo formą nuėmus apkrovą. Mūsų manymu taip ir turėtų būti, bet prie to gali tekti priprasti.
 
Įdėklai
Pakabos pastandinimui, galite užsakyti poliuretaninius įdėklus, užpildančius ertmes originaliuose guminiuose sailentblokuose ir variklio pagalvėse. Įdėklus verta naudoti sportiniame važiavime, kai amortizaciniams mazgams tenka per didelės apkrovos ir jie gali greitai suplyšti. Taip apkrovos pagalvėms padidėja sumontavus galingesnį variklį ar padidinus esamo variklio galingumą.
 Mūsų įdėklus galėsite nesunkiai patys sumontuoti prieš sportinį važiavimą, o po to vėl išmontuoti. Pageidautina, kad su įdėklais kietinamos detalės būtų naujos, kitu atveju galbūt verta apsvarstyti pilną gumos pakeitimą poliuretanu (liejant į šakes be ertmių arba išsaugant originalias ertmes ir komplektuojamais įdėklais ar be jų).
 
Originalių sailentblokų ir kitų detalių susidėvėjimo priežastys
Pagrindine nebetinkamų naudoti sailentblokų priežastimi yra mechaninis suirimas dėl nuovargio, o taip pat ir dėl neteisingos pakabos eksploatacijos. Yra žinoma, kad esant automobiliui ramybės būsenoje su pasuktu į kairę ar dešinę vairu, sailentblokai ir įvorės išlieka deformuojamoje būsenoje, palaipsniui prarasdami gebėjimą sugrįžti į pradinę būseną bei suplyšta viduje ar atplyšta nuo metalinių dalių.
Lyginant su guma - poliuretanas turi akivaizdžius kokybinius privalumus, naudojant sailentblokų, įvorių, pagalvių restauravimui ir naujų gamybai.
Visų pirma, poliuretanas - mechaniškai vienalytė medžiaga, kadangi formuojasi ne dėl mechaninio komponentų išmaišymo (kaip tai vyksta su guma), bet dėka cheminės polimerizacijos reakcijos.
Detalių formavimas mūsų įmonėje taip pat vykdomas ne mechaniniu, o liejimo būdu, su išankstiniu metalinių paviršių apdorojimu gruntų ir klijų kompozijomis, kurios užtikrina sukibimą tarp metalo ir poliuretano. Tuo pačiu pagerėja tvirtumas sailentbloko metalinio korpuso (gilzės) ir poliuretaninio užpildo. Būtent, todėl jei mūsų detalės ir plyšta bandymų gamyboje metu, tai paprastai jos plyšta per poliuretaną, o ne metalo-poliuretano sluoksnyje.
Dėl aukščiau išvardintų priežasčių mūsų poliuretaniniai sailentblokai tarnauja 2 - 5 kartus ilgiau už guminius.
 
Ilgaamžės stabilizatoriaus įvorės

 


Pagal konkretų užsakymą, pateikus guminės įvorės pavyzdį, operatyviai pagaminame naujas analogiškas poliuretanines stabilizatoriaus įvores. Pageidautina, kad pavyzdinės guminės įvorės būtų nenaudotos. Galime sumažinti vidinę skylę poliuretaninėje įvorėje lyginant su originalia gumine. Tai ypač aktualu jei ašis, kurią apgaubia įvorė, buvo surūdijusi ir sumažėjo jos išorės diametras. Taigi Jums nebereikės keisti viso brangaus stabilizatoriaus!
Pačią aprūdijusią stabilizatoriaus ašį, prieš uždedant poliuretaninę įvorę, aišku reikia kuo švariau nuvalyti ir pageidautina papoliruoti.
 


Spalvos

Mūsų detalių standartinė spalva yra balta su nedideliu skaidrumu. Esant poreikiui galime pagaminti ir kitų spalvų detales. Spalva nėra faktorius nustatantis sailentbloko kokybę, o į spalvotų sailentblokų poliuretaną dedami pigmentai tikrai neprideda jiems ilgaamžiškumo.  

 

„Cypimas“
Automobiliniuose forumuose galima rasti skundų dėl atsiradusio cypimo, po to kai sudedamos įvorės iš poliuretano. Tuo metu, kiti automobilių vairuotojai teigia priešingai - daug labiau komfortiškas ir tylus važiavimas. Kurie iš jų teisus?
Cypimas - dėl dviejų paviršių trynimosi atsirandantis aukšto dažnio garsas.
Jei įsigyjate mūsų įpresuojamų, be išorinės metalinės gilzės sailentblokų, tuomet reikia atidžiai išvalyti purvą iš šakių ir patepti šakės vidų bei sailentbloko įšorę mūsų pateikiamu specialiu tepalu.
Jeigu užsakote įliejamus į šakes sailentblokus arba sailentblokus su išorine metaline gilze, tuomet cypimo klausimas pilnai atpuola, nes nebelieka besitrinančių paviršių - poliuretanas patikimai priklijuojamas prie šakės ar gilzės.
 
Sailentblokų išpresavimas ir įpresavimas
Tai daugelio autoservisų ir meistrų galvos skausmas. Neretai išpresuojant ir įpresuojant - pažeidžiami, sulankstomi sailentblokai ir šakės, be to sugaištama daug brangaus laiko. Bet tai jau tampa istorija. Mūsų siūloma poliuretano liejimo į šakes paslauga leidžia visiškai atsisakyti išpresavimo ir įpresavimo autoservise. Nebereikia turėti brangių išpresavimo/įpresavimo įrankių komplektų. Dabar Jums tereikia autoservise pasikeisti senas šakes į šakes su restauruotais poliuretaniniais sailentblokais. Ir jei pas jus lieka atliekamų šakių komplektas - jį galite priduoti mums už sutartinę kainą.
 
Šaltis
Mūsų įmonė sailentblokų gamybai ir restauravimui yra parinkusi specialią, temperatūros svyravimams ypač atsparią poliuretano markę. Mūsų sailentblokai puikiai tarnauja ir esant -35ºC šalčiui, todėl lietuviška žiema jiems vieni juokai. Viršutinė ilgalaikė darbinė sailentblokų temperatūra - +80°C.
Mūsų naudojamas liejamas poliuretanas mažai ką turi bendro su iš įvairių tiekėjų įsigyjamais poliuretano ruošiniais tekinimui. Toks ruošinys nėra skirtas specialiai sailentblokams, paprastai būna per kietas (kad būtų įmanoma tekinti) bei daug mažesnio atsparumo šalčiui ir karščiui. Iš tokio ruošinio ištekintos įvorės neįmanoma priklijuoti prie ašies bei išorės gilzės ar šakės.
 
Terminai (žodynas)
Terminas sailentblokas kilęs iš angliškų žodžių silent block, tačiau pasitaiko ir supaprastintų šio termino variantų: sailenblokas, salenblokas, sailentas. Vis dėlto anglų kalboje dažniau vartojami žodžiai - bushing, bush.
Poliuretanas (angliškai polyurethane, PU) kartais netaisyklingai vadinamas: poliretanas, poliritanas ir kt.
Variklio pagalvė, angliškai - motor mount, engine mount.
Stabilizatoriaus įvorė, angliškai - sway bar bushing.
Įdėklai, angliškai - inserts.

 

© UAB Elastomer.EU - detalių gamyba iš elastomerų: poliuretano, gumos, silikono.

facebook_page_plugin